Találkozó a fejlesztőkkel - 2006

2006. június 14-én került sor az első Primo találkozóra a SZTAKI épületében (Budapest, XIII. Victor Hugo u. 18-22.). A fejlesztők közül vendégül látott minket Manno Sándor, Méder István, Szikszai István, Tick József és Tiszai Tamás. A Primo kedvelők közül Vidovenyecz Zsolt és Szűcs Miklós elhozták gyűjteményük legértékesebb darabjait, valamint Miszlai Péter videofelvételt készített az eseményről.

A résztvevők egy csoportja (mindenki sajnos nincs rajta, mert többen hamarabb elmentek illetve később tudtak jönni) látható az alábbi képen (rákattintva nagyítható). Középen állnak Manno Sándor, Szikszai István és Tiszai Tamás.

A találkozón megnéztük a Primo fejlesztéséről készült kisfilmet, beszélgettünk az akkori és a mostani építési és fejlesztési lehetőségekről, érdekes anekdotákról, választ kaphattunk kérdéseinkre valamint megcsodálhattuk a fejlesztők és a gyűjtők által hozott gépeket és perifériákat. Sokan közülünk itt láthattak először "élőben" Pro/Primot, a színes bővítés (Primo C) működését, FDU-1109 floppy egységet, és nagyon sokféle perifériát. Látható volt univerzális nyomtató interfész, Primo hálózati csatoló, kettős joystick interfész, külső programtár akkuval táplált CMOS memóriával, soros és párhuzamos interfész, Primo gyártás utáni tesztkártya, külső CDOS bővítés, soros EPROM tároló. Tiszai Tamás hardcopy formájában megmutatta a Primo C valamint a Pro/Primo 1985/12 és 1986/1 verziójú ROM programját.

A Mikroszámítógép Magazin 1986. májusi címlapja után - Vidovenyecz Zsolt és Szűcs Miklós gyűjteményéből származó gépekből - sikerült egy teljes Pro/Primo konfigurációt összeállítani. Balról jobbra egy FDU-1109 floppy, egy Pro/Primo, egy Videoton Super Star 12 TV, tápegység és egy Datacoop DCD-PRT-42 nyomtató látható; a háttérben pedig a 20 évvel ezelőtti címlap (a fotó rákattintva nagyítható).

További fotók a találkozón kiállított eszközökről

Köszönettel tartozunk a SZTAKI munkatársainak, akik vendégül láttak, bemutatták a relikviákat és válaszoltak a kérdésekre. Külön köszönet a találkozó ötletgazdáinak és szervezőinek!



25 éves a Primo - 2009

Képes Gábor muzeológus szervezte meg 2009. november 14-én a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Tanulmánytárában a "Primo 25 - A népszerű informatika negyedszázada" című rendezvényt. A múzeumi szakmai tárlatvezetés mellett meghívott előadók elevenítették fel a Primo, a Macintosh és a Mikroszámítógép Magazin történetét.

Valóban, 1984 őszén írhatta meg a Bit-Let magazin, hogy polcról levehető és megvásárolható az első magyar kereskedelmi forgalomba került házi számítógép, a Primo! A fejlesztés történetét Manno Sándor mutatta be, kitérve az akkori körülményekre: a mikroprocesszorok és perifériáik megjelenésére, valamint arra az élénk fejlesztői munkára, ami ezek felhasználásával Magyarországon is beindult. Az importkorlátozások, a nagyvállalatok nehézkessége, a beszerzések és elszámolások lassúsága és bonyolultsága sokat nehezített a fejlesztők dolgán, de (ahogy az egyik fólián olvashattuk) 1983-ban Móricz Sándor (Microkey), Szénássy János (Sárisápi Mg. Tsz.) és Majtényi László (SZTAKI) elhatározták, hogy megpróbálják a lehetetlent: "Boltban kapható otthoni számítógépet előállítani, nagy sorozatban, egy mosógép áráért, program támogatással és reklámmal". Az 1984 tavaszi Budapesti Nemzetközi Vásáron pedig már be tudták mutatni az első Primo számítógépeket!

Ezek a gépek ma is tökéletesen működnek, a múzeumi asztalokon egy-egy Primo A és Primo B közvetlenül kipróbálható volt (Grósz Attila rögtön be is gépelt egy "pixelháború" programot :). A Primo vitrinben pedig láthattuk a legendás Pro/Primo egy prototípusát.

A Primo fejlesztői közül Manno Sándor mellett Méder István és Tiszai Tamás is jelen voltak, és az előadások után is meséltek a fejlesztésről. Érdekes volt például megtudni, hogy a ROM program fejlesztése kezdetben egy Varyter gépen történt, amihez illesztették a Primo billentyűzetének és video-áramkörének egy-egy prototípusát. A KGST hardver alkatrészek alkalmazása pozitív értelemben is rányomta bélyegét a tervekre, hiszen a szovjet multiplexer IC egyik "mellékhatását" használja ki a kapacitív billentyűzet működtetése.

Primo fejlesztők az érdeklődők körében: (balról jobbra) Képes Gábor, Varga Viktor,
Gulyás István, Tiszai Tamás, Méder István, Manno Sándor és Grósz Attila

A következő fényképek megpróbálják visszaadni a rendezvény hangulatát. Rákattintva a képek kinagyíthatók, a fényképezésért köszönet Guzmics Imrének és Nagy Károlynak!

Képes Gábor megnyitója

A közönség

Manno Sándor bemutatója:
25 éves a Primo
Primo fejlesztők:
Tiszai Tamás, Manno Sándor, Méder István
A rendezvény ünnepeltjei:
A Macintosh, a Primo és a Mikro Magazin 25 éves évfordulójának meghívottjai Képes Gáborral

Fóliák Manno Sándor előadásából
A Primót bemutató vitrin
A Macintosh és a Mikro Magazin vitrinje
Kiállított Primo gépek
Színes bővítőkártyák

További fotók Nagy Károlytól és Guzmics Imrétől

Köszönet a múzeum munkatársainak a rendezvény megszervezéséért és az informatikai időutazásért, valamint a fejlesztőknek az érdekes bemutatókért és történetekért!


Az NJSZT ITF rendezvénye - 2013

2013. április 25-én került sor a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Informatika Történeti Fórumának (NJSZT ITF) rendezvényére az Óbudai Egyetemen, aminek témája a két teljesen hazai fejlesztésű mikroszámítógép, a Primo és a Homelab története volt.

A bevezetőt Kutor László és Képes Gábor tartotta, majd a Primo fejlesztői és gyártói mutatták be a gép történetét.

Kutor László: Köszöntő
Képes Gábor: Az első házi számítógépek szerepe Magyarországon
Tick József: Hogyan kezdődött?
Tiszai Tamás: A Primo szoftvere
Manno Sándor: A Primo hardvere
Örley Gábor: A Primo klaviatúra
 
Szénássy János: A Sárisápi Új Élet MGTSz szerepe
 


Tiszai Tamás előadásában hivatkozott a primo.homeserver.hu honlapra, és innen vett képernyőképekkel illusztrálta a Primóra készült programokat.

A rendezvényről készült videofelvételek elérhetőek az NJSZT ITF web oldalán.

A rendezvényhez kapcsolódó kis kiállításon Primo A, Primo C és ProPrimo gépeket lehetett működés közben is megtekinteni.

Köszönet a fejlesztőknek az előadásokért, valamint a rendezvény szervezőinek a téma felkarolásáért!


50 éves a SZTAKI - 2014

2014-ben ünnepelte fennállásának 50 éves évfordulóját a SZTAKI, ahol a Primót fejlesztették. A jubileum kapcsán szeptember 15-26. között egy történeti kiállítást is rendeztek az intézet Lágymányosi úti épületének aulájában, ami bemutatta az 1974-2004 közötti hardver alkotásokat. (Ahogy az ismertető írja, "ez az időszak volt a fejlesztések aranykora a magyar elektronikai és számítástechnikai mérnökök számára".)
Itt megtekinthető volt egy-egy Primo A, Primo B és Pro/Primo példány is, néhány kazetta, prospektus és dokumentum társaságában. Az eseményről Vidovenyecz Zsolt küldött fényképeket (a lenti képek rákattintva nagyíthatók). A képeken feltűnnek a Primo fejlesztői közül Manno Sándor és Tiszai Tamás. Manno Sándor tárlatvezetése a Videotóriumban tekinthető meg.

További információ a jubileumról:

A Primo vitrin
Manno Sándor
Tiszai Tamás
Fejlesztői Primo A
Fejlesztői Primo A
Fejlesztői Primo A
Pro/Primo
Pro/Primo
SYSTER dokumentáció

40 éves a Primo - 2024

"Primo 40 - kísérlet a piac meghódítására" címmel került sor a Primo 40. születésnapját ünneplő rendezvényre 2024. május 10-én, a SZTAKI Kende utcai épületében. Az előadások mellett kiállítás is bemutatta a Primót és hátterét.

Részlet a meghívóból: "Örömmel meghívunk téged a Primo 40 rendezvényre, amely egy igazi történelmi és technikai kaland lesz. Gyere és emlékezzünk együtt vissza a magyar számítástechnika hőskorára, és egyik magyar fejlesztésű számítógép 40. születésnapja alkalmából, amely egy kísérlet volt a piac meghódítására."

A rendezvény programja a következő volt:

12:30: Köszöntő - Monostori László, a HUN-REN SZTAKI igazgatója

12:40: Bevezetés - Képes Gábor (NJSZT), Kutor László (Óbudai Egyetem)

13:00: A projekt értékelése - Bakonyi Péter, Majtényi László, Móricz Sándor

Hiánygazdaság - Bolti kínálat
Nyugati minták - Keleti alkatrészek
Világszínvonal - Magyar fejlesztés
Gyár nélkül - Gyártás 10000-es sorozatban
Álmodók: Majtényi László, Móricz Sándor, Szénássy János
Jóváhagyók: Bakonyi Péter, Farnadi Mihály †, Iklódy Gábor

13:20: Fejlesztés és fejlesztők - Manno Sándor, Örley Gábor, Tick József, Tiszai Tamás

Primo koncepció, megjelenés, ember gép kapcsolat:
Csak pontgrafika - Főleg saját szoftver - Érintőbillentyű - Formatervezett fröccsöntött ház
Majtényi László, Molnár Árpád †, Örley Gábor, Tick József, Tiszai Tamás

Hardver megvalósítás:
Egy NYÁK-on, keleti alkatrészekkel, speciális IC nélkül, megbízhatóan
Manno Sándor, Méder István †, Szikszai István †

14:00: Gyártás a Magyar Szilícium-völgyben, termékmenedzselés - Thier Béla, Pogrányi Károly

14:20: Technikai érdekességek, mi lett volna, ha... - Manno Sándor

Primo C, ProPrimo, FDU, MCD-1, DRAM modul

14:30: A Primo utóélete, mai kedvelői - előadó: Varga Viktor

14:50: Zárszó, kiállítás megnyitó - Kún László, Laza Bálint

15:00: Tárlatvezetések, bemutatók, kötetlen beszélgetés

50 éves a mikroprocesszor
PC előzmények: TRS-80, Apple II, ZX81, ZX Spectrum, Commodore
Előzmények: SZTAKI, MS700, Varyter, Syster, CDP
Előzmények: Sárisáp Mickey 80, Nyomdai Syster
Primók: A64, B64, C64, ProPrimo, FDU
SZTAKI hasznosítás: VT120 terminál, MISZTER, TPS-1
Utánfejlesztés: Színes adapter (Vidovenyecz Zsolt), ARM alapú Primo (Kollár Zoltán †)

További részletek:

Egy logo a rendezvényhez
Egy másik logo
Az előadások közönsége
Primo terminál
Primo C eredeti színekkel
MCD-1 floppy illesztés
Pro/Primo eredeti
Pro/Primo replika
Pro/Primo utánépítés
Primo 500 fejlesztés
SYSTER-N nyomdai gép
Érintőbillentyűs SZTAKI műszer
SZTAKI fejlesztői gép
SZTAKI Z80 analizátor
Teszter a billentyűzet IC-khez

 


(Majzik István)